Turgutlu Manşet
Sinir Sıkışmaları ve Tedavisi
Egeumut Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji / El ve Mikrocerrahi Uzmanı Op. Dr. M. Aziz Vatansever sinir sıkışmaları ve tedavi şekilleri hakkında bilgiler verdi. Vatnsever yaptığı açıklamada; “Sinir sıkışmaları kol ve...
4 Ocak 2013 12:20
Font1 Font2 Font3 Font4

Egeumut Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji / El ve Mikrocerrahi Uzmanı Op. Dr. M. Aziz Vatansever sinir sıkışmaları ve tedavi şekilleri hakkında bilgiler verdi.

Vatnsever yaptığı açıklamada; “Sinir sıkışmaları kol ve bacaklarda olmak üzere farklı başlıklar altında incelenebilmektedir. Daha çok üst ekstremitede yani kol ve önkol-el bileği bölümünde karşımıza çıkmaktadır. Elde uyuşma, ağrı güç kaybı gibi bulgular verebilmektedir.

En sık görüleni Carpal Tünel sendromu olan median sinirin el bileği düzeyinde sıkışan tipidir. Aynı sinir el bileği düzeyinde sıkışabileceği gibi ön kol üst kısmında koltuk altında ve boyundaki fıtığa bağlı da sıkışabilir ve birbirine benzer bulgular verebilir. Bu durumda ayrıntılı klinik muayene ve EMG, MR tetkikleri, ile sinirin sıkıştığı yer doğru tespit edilip, uygun tedavi yapılmalıdır. Bazı vakalarda sinir birsen fazla bölgede aynı anda da sıkışabilir, bu duruma doublecrush adı verilmekte olup sinir sıkıştığı her iki bölgede de gevşetilmelidir. Aksi takdirse tek bölgede olan sıkışıklık giderilirse hastanın şikayetleri geçmemektedir.Carpal Tünel sendromunda sinir sıkışmasının hafifi düzeylerinde tedavide el bileklikleri ile istirahat , medikal tedavi, fizik tedavi gibi uygulamalar yapmaktayız. Başlangıç tedavisi ile fayda görmeyen ve ilerleyen olgularda sinir operasyonla gevşetilmektedir. Özellikle geceleri uykularından ağrı, yanma ve uyuşma gibi şikayetlerle uyanan hastaların mutlaka ameliyat olmalrı gerekmektedir.

Kol, önkol ve el bileği düzeyinde 2. Sıklıkta görülen sinir sıkışması, Cubital tünel sendromu veya Guyon kanal sendromu olup Ulnar sinirin el bileğinde ve dirsekte sıkışması neticesinde ortaya çıkar. Özellikle 4-5. Parmaklarda his kaybı, uyuşukluk, güç kaybı ve ağrı ile karakterizedir. Tedavisinde dirseği ekstansiyon pozisyonunda koruyan gece atelleri, medikal tedavi ve fizik tedavi uygulamaları yapılmakta, özellikle iyileşmeyen hastalarda siniri gevşetmeye ve sinir transferine yönelik ameliyatları yapmaktayız.

Daha nadir olarak önkol ve el bileği düzeyinde görülen sinir sıkışması tipi radial tünel sendromudur. Ön kol üst kısmında radial sinirin sıkışması sonucu olur. Önkol üst kısmında ve dirsekte ağrı, el sırtına yayılan ağrı ve uyuşukluk ile kendini belli eder. Emg ve mr tetkikleri tanıda yardımcıdır fakat esas tanı klinik muayene ile konur. EMG % 50 vakada anlamlı olup, diğerlerinde bulgu vermeyebilir. Tedavide yine bilekliklerle dinlendirme, medikal tedavi ve fizik tedavi uygulamalrı yapılmaktadır. Şikayetleri geçmeyen hastalarda sinirin gevşetilmesi için ameliyatlar yapmaktayız.

Görüldüğü üzere önkol ve el bileği düzeyli sinir sıkışmaları farklı düzeylerde farklı bulgular ile karşımıza çıkmakta olup, özellikle elini ve dirseğini çok yoran, uzun süre kullanan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Sinir sıkışmaları tedavilerinde ameliyat sonuçları çok yüz güldürücü olup hasta dramatik şekilde rahatlamaktadır.” Dedi.

Etiketler :

Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa